Dolar : Alış : 5.9288 / Satış : 5.9394
Euro : Alış : 6.5473 / Satış : 6.5591
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana14°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 35 Kategoride 2516 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İsrail Gazetesi: Libya Seferiyle Osmanlı Geri Döndü

06 Ocak 2020 - 54 kez okunmuş
Ana Sayfa » GÜNCEL HABERLER»İsrail Gazetesi: Libya Seferiyle Osmanlı Geri Döndü
İsrail Gazetesi: Libya Seferiyle Osmanlı Geri Döndü

İsrail’de yayınlanan The Jerusalem Post gazetesi Türkiye’nin Libya hamlesini, Osmanlı’nın geri dönüşü olarak değerlendirdi.

İsrail’in en çok okunan gazetelerinden The Jerusalem Post gazetesi, Türkiyenin Libya ile yaptığı anlaşmayı ve Libya’ya asker göndermesiyle ilgili hamlelerini değerlendirdiği haberinde, ‘Osmanlı geri döndü’ başlığı atarak, Türklerin yüz yıl sonra sefere başladığını belirtti.

TÜRKİYE’NİN LİBYA HAMLESİ DAHA GENİŞ BİR MÜCADELENİN PARÇASI

The Jerusalem Post gazetesi, Türkiye’nin son yıllarda Orta Doğu’da attığı adımları anlatırken ağırlıklı olarak Libya meselesine değinerek, ”Türkiye’nin bu hamlesi, 1. Dünya Şavaşı’nın sona ermesinden bu yana görülmeyen etkiyi canlandırma girişimini temsil eden çok daha geniş bir mücadelenin bir parçasıdır. Bugün Türkiye geri döndü. Gücünü Irak’ın Kuzeyine, Suriye’nin Kuzeyine, Libya ve hatta Körfez ve Somali gibi bölgelere taşıdı. Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın giderek artan küresel hedefleri var. Türkiye zaten Trablus’a insansız hava araçları ve zırhlı araçlar gönderiyordu. Ama bölgedeki dengeleri bugüne kadar sarsmamışlardı.” denildi.

TÜRKLER YÜZ YIL SONRA SEFERE BAŞLADI: OSMANLI GERİ DÖNDÜ

The Jerusalem Post gazetesi’nin haberinde, ”Türkiye, karadaki dengeleri değiştirdiği gibi Akdeniz’deki dengeleri de değiştirdi. Bu değişim, imzalanan Deniz Yetki Alanları anlaşmasıyla gerçekleşti. Türkiye’nin bu hamlesinin Yunanistan’ın ve Rum Yönetimi’nin ENI gibi şirketleri doğal gaz arama faaliyetleri için davet etmesinin önüne geçerek Akdeniz’deki planlarını baltaladı. Türkiye’nin denizlerdeki tarihi hamleleri, Libya’ya asker gönderme kararı gibi tüm bu adımlar, Osmanlı İmparatorluğu’nun çöküşünden bu yana bir yüzyıl süren Türkiye’nin politikaları ışığında görülmelidir. Türkiye’nin Libya’ya seferi, Orta Doğu’daki yeni dünya düzeninin sadece bir sembolüdür.” denildi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika