Dolar : Alış : 5.9288 / Satış : 5.9394
Euro : Alış : 6.5473 / Satış : 6.5591
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana16°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 35 Kategoride 2525 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İran’ın Tehdit Kapsamına İncirlik Üssü de Eklendi

08 Ocak 2020 - 34 kez okunmuş
Ana Sayfa » GÜNCEL HABERLER»İran’ın Tehdit Kapsamına İncirlik Üssü de Eklendi
İran’ın Tehdit Kapsamına İncirlik Üssü de Eklendi

İran’ın, ABD’nin müttefiklerinden saldırı gelmesi durumunda hedefleri haline geleceğini açıklaması, İncirlik Üssü’nün kullanılması durumunda hedefleri arasına gireceği anlamına geldiği bildirildi.

Süleymani’nin öldürülmesinden sonra gerilimin doruğa çıktığı Ortadoğu’da, ABD ile İran’ın peşpeşe yaptığı tehdit açıklamaları bölgenin karışmasına sebep oldu. İran’ın, Irak’ta bulunan ABD üslerini vurması sonrası İran Devrim Muhafızları’nın ABD’nin müttefiklerinden saldırı gelmesi durumunda hedefleri haline geleceğini söylemesi, ABD’nin İran’ı vurmak için İncirlik Üssü’nü kullanması durumunda, İran’ın İncirlik’i de hedef alabileceği sonucunu ortaya çıkardı. Bu durumun Türkiye’yi de, istemese de savaşın bir parçası haline getireceği bildirildi.

İRAN’IN ABD MÜTTEFİKLERİNE UYARISI

Dünya bu sabah büyük bir savaşa uyandı. ABD ve İran arasında resmen savaş başladı. ABD’nin Irak üssünde onlarca askerin öldürüldüğü konuşuluyor. Saldırı sonrası arka arkaya açıklamalar geldi. İran Devrim Muhafızları da yazılı bir açıklama yaptı. ABD’nin saldırıya yanıt vermesi halinde, “çok daha sert ve ezici” karşılık verileceğini açıklandı. Açıklamanın en can alıcı kısmı ise ABD’nün müttefiklerine yönelik kısmı oldu. İran Devrim Muhafızları “ABD’nin tüm müttefik ülkelerini uyarıyoruz, eğer İran üslerine o ülkelerden bir saldırı başlatılırsa o ülkelerin üsleri de bizim hedefimiz olacaktır” uyarısında bulundu.Türkiye de ABD’nin müttefiklerinden bir tanesi ve İncirlik’te ABD’nin üssü var. ABD İncirlik üssünü kullanmaya kalkışırsa İncirlik de İran’ın hedefi haline gelebilir.

İNCİRLİK ABD’NİN EN ÖNEMLİ ÜSLERİ ARASINDA

İncirlik Hava Üssü, yönetimi ve denetimi TSK’da olan, NATO’nun en önemli bölgesel üslerinden birisidir. Adana’ya 10 km uzakta bulunan İncirlik Üssü, Akdeniz’e 56 km uzaklıkta bulunuyor. Türk Hava Kuvvetleri 10. Ana jet üssü ve ABD hava kuvvetleri 39. Ana jet üssü burada görev yapıyor. Bu üs İran’a çok yakın olduğu için olası bir saldırının hedefi haline gelebilir. İncirlik Üssü’nde, şimdiye kadar olağanüstü bir hareketlilik yaşanmadı ama ABD ile İran’ın olası savaşında neler olacağı tam olarak bilinmiyor.

ABD KURDUĞU ÜSLER İLE ADETA İRAN’I KUŞATMIŞ

ABD olası bir savaşta bölgedeki üslerine güveniyor. İran’ı üsleriyle adeta kuşatma altına alan ABD, 11 ülkedeki üslerinden doğrudan müdahale etme imkanına sahip. Ortadoğu’daki Arap ülkelerinin hemen hemen tamamında ABD’nin askeri üsleri bulunuyor. Bu ülkeler de İran’ın batı sınırında yer alıyor. Irak, Kuveyt, Bahreyn, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Umman ABD askeri üslerinin olduğu ülkelerden bazıları. 11 Eylül’ü bahane ederek Afganistan’ı da işgal eden ABD, İran’ı doğudan da kuşatmış bulunuyor. Afganistan’ın dışında Pakistan’da da ABD üsleri yer alıyor. İran’ın kuzeyinde yer alan bölgede de ABD üsleri bulunuyor. Kırgızistan ve Tacikistan ABD askeri üslerinin bulunduğu ülkeler. İran’ın canını sıkan batısındaki askeri üslerden bazıları da Türkiye topraklarında bulunuyor.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika