Dolar : Alış : 5.6919 / Satış : 5.7021
Euro : Alış : 6.2979 / Satış : 6.3093
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana23°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 35 Kategoride 2002 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

İngilizler Yüz Yıl Sonra Çanakkale Savaşı’ndan Ders Çıkarıyor

31 Ekim 2019 - 75 kez okunmuş
Ana Sayfa » GÜNCEL HABERLER»İngilizler Yüz Yıl Sonra Çanakkale Savaşı’ndan Ders Çıkarıyor
İngilizler Yüz Yıl Sonra Çanakkale Savaşı’ndan Ders Çıkarıyor

İngiliz Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Tony Radakin, İngiliz ordusu, üzerinden yüz yılı aşkın zaman geçmesine rağmen Çanakkale Savaşları’ndan ders çıkarmayı sürdürdüğünü söyledi.

Tarihin en büyük zaferlerinden biri olan Çanakkale Savaşı’na ilişkin açıklamalarda bulunan İngiliz Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Tony Radakin, İngiltere’nin başkenti Londra’da 1985’den bu yana her yıl düzenlenen, 2001’den itibaren de düşünce kuruluşu Kraliyet Silahlı Kuvvetler Enstitüsünün (RUSI) ev sahipliği yaptığı “Çanakkale Savaşları Anma Konferansı” öncesinde yaptığı açıklamada, ”Hepimiz hatalarımızdan ve zaferlerimizden ders çıkarmalıyız. Çanakkale Savaşları, hepimiz için çok önemli bir çatışmaydı.” dedi.

İNGİLTERE OLARAK HERŞEYİ DOĞRU YAPMADIK

Radakin, ”Bence, Çanakkale Kara Savaşları, İngiltere olarak her şeyi doğru yapmadığımızı fark ettiğimiz bir çatışmaydı. yüz yıldan uzun bir zaman önceye geriye doğru bakmamızın anlamı, kısmen de olsa bu savaşta yer alan insanların fedakarlıklarını kabul ve teslim etmektir. Hayatını kaybeden veya yaralananların sayısına baktığımızda, bu fedakarlığı kabul etmeliyiz. Bence, Çanakkale Savaşları öyküsünün bir parçası bu.”dedi.

İngiltere’nin, kendi geçmişinden ders çıkarma geleneğine sahip olduğuna işaret eden Radakin, “Tarih önemli. Hepimiz ona ders çıkarmak için bakmalıyız ve zaferlerimizden olduğu kadar hatalarımızdan da bir şeyler öğrenecek dürüstlüğe sahip olmalıyız.” dedi.

Radakin, Çanakkale Kara Savaşları’ndan sonra İngiltere’nin “bazı şeyleri yanlış yaptığını” kabul ettiğini vurgulayarak, “Türk güçlerinin görkemi de aslında orada bazen zaferlerimizden öğrendiğimizden daha fazlasını öğrenmemizi sağladı.” dedi.

İNGİLİZLER VE FRANSIZLAR AĞIR KAYIPLAR VEREREK ÇEKİLDİ

Birinci Dünya Savaşı’nın hemen başında Çanakkale Boğazı’nı geçerek İstanbul’u işgal etmeyi ve Osmanlı İmparatorluğu’nu savaşın dışında bırakmayı amaçlayan İngiliz ve Fransız donanmaları, 18 Mart 1915’te gerçekleşen deniz savaşında ağır bir yenilgi alarak geri çekilmek zorunda kaldı.
İki donanmanın 3 gemisi batarken, 3 gemisi de ağır hasar gördü. İtilaf güçleri, bu mağlubiyetin ardından Gelibolu Yarımadası’nı karadan geçmek amacıyla 25 Nisan’da çıkarma harekatı başlattı.Yarımadaya farklı noktalardan çıkarma yapan itilaf güçleri, yaklaşık 9 ay süren çatışmalarda Türk ordusu karşısında ağır kayıplar vererek geri çekildi.

CHURCHİLL HÜKÜMETTEN İSTİFA ETMEK ZORUNDA KALMIŞTI

Harekatın fikir babası ve Deniz Kuvvetlerinin siyasi sorumlusu Winston Churchill, ”Türkler, Çanakkale’yi zorlayan çağının en ileri tekniğine sahip güçler karşısında adeta bir kale gibi dik durmayı başarmışlardır. 1915 yılında bütün Avrupa’da milyonlarca insanın hayatı ortaya kondu ve büyük taarruzlar yapıldı. Bu savaşta yaklaşık üç milyon asker öldü veya yaralandı; binlerce harp gemisi tarafından çeşitli denizlerde harekâtlar yapıldı. Fakat bunların hiç birisi NUSRAT’ın döktüğü mayınlar kadar harbin devamına ve düşmanın geleceğine etkili olabilecek bir başarı gösteremedi. İnanmak istemiyorum; fakat gerçek. Türk savunması önünde müttefikler armadası mağlup olmuştur. Tek kelimeyle felaket” demişti.

Winston Churchill, başarısızlığın ardından hükümetteki görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika