Dolar : Alış : 5.6919 / Satış : 5.7021
Euro : Alış : 6.2979 / Satış : 6.3093
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana23°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 35 Kategoride 2002 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Güvenli Bölgede Terörist Görürsek Vururuz

30 Ekim 2019 - 86 kez okunmuş
Ana Sayfa » GÜNCEL HABERLER»Güvenli Bölgede Terörist Görürsek Vururuz
Güvenli Bölgede Terörist Görürsek Vururuz

Terör örgütü PKK/YPG’ye güvenli bölgeden çekilmesi için verilen tüm sürelerin dolması üzerine tüm dünyanın gözü Türkiye’ye çevrildi.

Türkiye, güvenli bölgedeki teröristlere verilen sürenin dolmasıyla birlikte, Rusya ve ABD’ye yaptığı “Sınırımızda bir terör devleti kurulmasını istemiyoruz. Otuz kilometrelik alan kırmızı çizgimizdir, sızma olursa vururuz” uyarısıyla kararlılığını gösterdi.

ABD ile Ankara, Rusya ile de Soçi mutabakatları sonrasında Türkiye’nin güney sınırı boyunca güvenli bir bölge oluşturulması Rusya ve ABD’nin verdiği yazılı güvencelerle sağlandı. Diplomatik kaynaklar, ”150 saat dolduğunda, her PKK/YPG’li bizim için hedeftir. Bunu Ruslara da söyledik. Rusların şu ana kadar durduğu nokta bizim için tatmin edici” dedi.

BÖLGEDE YENİ BİR OLUŞUMA İZİN VERİLMEYECEK

Terör örgütünün 30 km derinlikte yeni bir oluşuma gitmesi ve bölgedeki demografik yapıyı bozmaya çalışmasına da izin verilmeyecek. Türkiye, Barış Pınarı Harekatı ile saha ve masa olmak üze iki temel enstrümanı devreye soktu. Diplomatik kaynaklar, ”Sahada iyi işler çıkarıldığı için masaya güçlü oturduk. Sadece Barış Pınarı değil daha önce yapılan Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı dahil. Bu harekatların toplamı bizim masadaki argümanlarımızı güçlendirdi, işimizi kolaylaştırdı” değerlendirmesi yaptı. Diplomatik kaynaklar, ”Bugün yapılacak anayasa komitesi toplantısına da elimiz çok güçlü ve kartlarımız sağlam gidiyoruz. ABD ve Rusya ile sağladığımız mutabakatı bizim önerimiz ve taslak metnimiz üzerinden oldu” dedi.

ABD ve Rusya ile Barış Pınarı Harekatı statükosunun korunması ile derinlik ve uzunluk konusundaki maddeler üzerinde çok uzun müzakereler yapıldı. Türkiye Ankara ve Soçi’de yapılan uzun müzakereler sonrasında kırmızı çizgilerini iki tarafa da kabul ettirdi. Diplomatik kaynaklar iki anlaşmayı da ”Mutabakatlardan sonra Barış Pınar Harekatı’nın bizim açımızdan zaten tartışmasız olan meşruiyeti dünyada da kabul gördü. Artık Türkiye ile başta Almanya ve Fransa olmak üzere AB ülkeleri, Barış Pınarı Harekatı ve güvenlikli bölge önerilenimizi kabul ederek masaya oturmak istiyorlar” dedi.

TÜRKİYE BÖLGEDEKİ TÜM OYUNLARI BOZDU

Kaynaklar, ”ABD ve Ruslarla yaptığımız anlaşma oyunu bozdu. Almanya, Fransa ve İngiltere görüşmek için sıraya girdiler. Büyük oyun sınır hattımız boyunca YPG kontrolünde bir devletçik oluşturmaktı. Ancak şimdi böyle bir olasılık artık yok” tespiti yaptı. Diplomatik kaynaklar yeni durumu şöyle anlattı:

”Güvenlikli bölge, A ve B bölgesi olarak iki kategoride değerlendirmek gerekiyor. B bölgesi, Rasulayn ve Tel Abyad arasındaki 129 km uzunluk ve 30 km derinliktir. A bölgesi ise Kamışlı ve Kobani’nin de dahil olduğu bölgedir. Güvenlikli bölge hedefimiz A ve B bölgelerini kapsayan Kobani ve Kamışlı’yı da içeren 444 uzunluk ve 30 km derinlikteki tüm bölgeyi kapsıyor. ABD ve Rusya ile görüşmelerimizde de bunu böyle anlattık ve kabul gördü.”

RUSYA’NIN AÇIKLAMASI

Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, PKK/YPG’nin Suriye’nin kuzeydoğusundaki güvenli bölgeden çekilmesinin takvimden önce tamamlandığını açıkladı. Şoygu, Ermenistan’ın başkenti Erivan’da, “Silahlı unsurların güvenlik koridorunun oluşturulması gereken bölgeden çekilmesi, belirlenen takvimden önce tamamlandı. Rus askeri polisi ve Suriye sınır muhafızları buraya girdi” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE GÜVENLİ BÖLGEYİ OLUŞTURACAK

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Türkiye ile Rusya tarafından PKK/YPG’li teröristlerin Güvenli Bölge’den çekilmesi için verilen 150 saatlik sürenin dolduğunu vurguladı. Altun, “Türkiye ile Rusya, YPG’li teröristlerinin güvenli bölgeden çekilmesi için 150 saatlik bir süre belirlemişlerdi. Zaman doldu. Teröristler çekilmiş olsun ya da olmasın, ortak devriyelerle Güvenli Bölge’yi kuracağız” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika