Dolar : Alış : 5.6919 / Satış : 5.7021
Euro : Alış : 6.2979 / Satış : 6.3093
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana23°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 35 Kategoride 2002 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Gürcistan ile Askeri ve Ekonomik İşbirliği Gelişecek

31 Ekim 2019 - 65 kez okunmuş
Ana Sayfa » EKONOMİ»Gürcistan ile Askeri ve Ekonomik İşbirliği Gelişecek
Gürcistan ile Askeri ve Ekonomik İşbirliği Gelişecek

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gürcistan ile askeri ve ekonomik işbirliğinin artması için stratejik iş birliği konseyinin toplanacağını söyledi.

Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia ile düzenlediği ortak basın toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Stratejik ortaklık seviyesinde devam ettirdiğimiz ilişkilerimize ara vermiştik. Dışişleri Bakanlarımıza verdiğimiz talimatla bu süreci hızlandıracağız.En kısa zamanda Gürcistan ile stratejik iş birliği konseyimizi toplayacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gürcistan Başbakanı Giorgi Gakharia’yı Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde Erdoğan kabul ederek başbaşa görüştü. Başbakan Gakharia ile heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısı yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı konuşmada,”İlk ziyaretlerinden birisini ülkemize yaptığı ziyaretten dolayı memnuniyetimi iletmek isterim. Sayın Başbakan’a yeni görevinden dolayı tebriklerimi iletiyorum. Kendisi ülkemizi yakından tanıyan bir liderdir. Gürcistan’ın kalkınmasını sürdüreceğine ve Türkiye-Gürcistan ilişkilerinin güçleneceğine inancım tamdır. Stratejik ortaklık seviyesinde devam ettirdiğimiz ilişkilerimize ara vermiştik. Dışişleri Bakanlarımıza verdiğimiz talimatla bu süreci hızlandıracağız. En kısa zamanda Gürcistan ile stratejik iş birliği konseyimizi toplayacağız. Ticaretten turizme, enerjiden savunmaya her alanda gelişen ilişkilerimiz var. Stratejik ortaklığımızın bölgemiz için olumlu sonuçlar doğuracağına inanıyorum” dedi.

EKONOMİK İŞBİRLİĞİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ”Ulaştırma konusunda çok önemli bir adım attık” diyen Erdoğan, “Bakü-Tiflis-Kars tarihi bir adımdır. Bu demiryolunun açılmasıyla bu dost üç ülke birbirine çok farklı şekilde bağlanmış oldu. Demiryolu Londra’dan Pekin’e uzanan yolun kalbinde yer alıyor. 2011 tarihli anlaşmamız doğrultusunda pasaportsuz geçişi temin ettik. Gürcistan’ın en büyük ticari ortağının Türkiye olması bizi memnun ediyor. Ortak fayda ve karşılıklı saygı temelinde ekonomik işbirliğini artırma iradesini gösteriyoruz. 2018 sonu itibariyle 1,5 milyar dolar olan ticaret hacmimizi 3 milyar dolara çıkarma irademizi teyit ettik. Bu çerçevede Türkiye-Gürcistan arasındaki ticareti kolaylaştırmak için gerekli adımları atacağız. Kısa sürede Ankara’da düzenleyeceğimiz karma ekonomik toplantı bunun için fırsat teşkil edecektir.” dedi.

ASKERİ İŞBİRLİĞİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ” Güvenlik konusunu ele alma imkanı da bulduk. Bu alanda işbirliğimiz farklı şekilde devam ediyor. Gürcistanlı birçok genci güvenlik noktasında yetiştirme fırsatını bulduk. Gürcistan’ın bağımsızlık ve istikrarı bizim için önemlidir. Silahlı kuvvetlerimiz arasında Türkiye ve Gürcistan’da ortak tatbikatlar düzenlemeye devam ettik. Buradan hareketle, 2 bin 200 Gürcü askeri Türkiye’de kurs ve eğitimlere katıldı. Karadeniz’de barış ve istikrarın sürmesi için çabalarımız devam ediyor.”dedi.

GÜRCİSTAN BAŞBAKANI CUMHURİYET BAYRAMINI KUTLADI

Gürcistan Başbakanı Gıorgı Gakharıa, “29 Ekim Cumhuriyet Bayramınızı kutlamak isterim. Türk halkına refah ve esenlik dilerim. Yaptığımız görüşmelerde güvenlik ve kültür gibi konuları ele aldık ve ticaret ve ekonomi konularını vurguladık. Türkiye Gürcistan’ın birinci ticaret ortağıdır ama daha büyük perspektiflerimiz var ve mevcut rakamların daha da artması gerektiğini düşünüyoruz. Bakanlar Kurulumuz bu konu üzerinde çalışacak. Ayrıca enerji koridorları konusundaki iş birliğimize büyük önem veriyoruz. Türkiye Gürcistan için Avrupa’ya açılan yol anlamına geliyor. Gürcistan’ın toprak bütünlüğü ve egemenliğine gösterdiğiniz tavır için teşekkür etmek isterim. ” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika