Dolar : Alış : 5.9288 / Satış : 5.9394
Euro : Alış : 6.5473 / Satış : 6.5591
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana16°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 35 Kategoride 2525 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Dünyada Gerilim Artarken Türkiye Güvenlik Toplantısı Yaptı

03 Ocak 2020 - 33 kez okunmuş
Ana Sayfa » GÜNCEL HABERLER»Dünyada Gerilim Artarken Türkiye Güvenlik Toplantısı Yaptı
Dünyada Gerilim Artarken Türkiye Güvenlik Toplantısı Yaptı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında Dolmabahçe’de yapılan güvenlik zirvesinde bölgemizdeki son olaylar değerlendirildi.

ABD ile İran arasında yaşanan gerilim, tüm dünyayı etkilerken bir çok ülke durum değerlendirmesi yapmak için üst düzey güvenlik toplantısı yaptı. Türkiye, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplantı yaparak durum değerlendirmesi yaptı.

 

ABD-İRAN GERİLİMİ, SURİYE VE LİBYA’DAKİ SON DURUM DEĞERLENDİRİLDİ

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleşen güvenlik zirvesi ile ilgili yaptığı açıklamada, ”Bölgede yaşanan son gelişmeler dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma ofisinde 3 saat süren bir güvenlik toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıda Irak’ta yaşanan son gelişmeler, ABD- İran gerginliği, Libya ve Suriye’deki son durumlar bütün boyutlarıyla ele alındı. Cumhurbaşkanımız Türkiye’nin bölgesel gelişmeler karşısındaki yapıcı tutumunu sürdürmesi gerektiğini, barış ve istikrarın teminine yönelik etkin adımların atılmaya devam edilmesini ve diplomasinin tüm imkanlarını sonuna kadar kullanılması gerektiğini özellikle vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlık ettiği toplantıya Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AK Parti genel başkan yardımcısı Mahir Ünal, AK Parti Grup Başkanvekili M. Emin Akbaşoğlu, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, MİT Başkanı Hakan Fidan, İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın katıldı” dedi.

ABD SALDIRISI BÖLGEDEKİ YENİ GERİLİM VE ÇATIŞMALARI TETİKLEYECEK

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, İranlı General Süleymani’nin öldürülmesiyle ilgili yaptığı açıklamada, ”Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın her fırsatta dile getirdiği gibi, bölgede son dönemde peş peşe yapılan hatalar, mezhepçi tutumlar ile dış müdahaleler küresel barış ve istikrarı tehdit eder hale geldi. Özellikle komşumuz Irak’ın bir gerilim, istikrarsızlık ve nüfuz elde etme alanı haline gelmesinden büyük endişe duyuyoruz. Bu çerçevede İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’ye ve beraberindekilere yönelik yapılan saldırı, bölgede yeni gerilim ve çatışmaları tetikleyecektir. Türkiye olarak bütün tarafları bir kez daha sağduyu içinde hareket etmeye ve gerilimi daha da artıracak adımlardan kaçınmaya davet ediyoruz. Ülkemiz, bölgesel ve küresel barışı teminat altına almak için diplomasinin bütün imkanlarını en geniş şekilde kullanmaya devam edecektir.” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika