Dolar : Alış : 5.7470 / Satış : 5.7573
Euro : Alış : 6.3352 / Satış : 6.3466
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana28°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 35 Kategoride 1954 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çin’den İngiltere’ye Uzanan Demir İpek Yolu Heyecanı

07 Kasım 2019 - 65 kez okunmuş
Ana Sayfa » EKONOMİ»Çin’den İngiltere’ye Uzanan Demir İpek Yolu Heyecanı
Çin’den İngiltere’ye Uzanan Demir İpek Yolu Heyecanı

Çin’den hareket edip İngiltere’ye varacak olan ilk yük treni China Railway Express İstanbul üzerinden Avrupa’ya geçti.

15 Ekim 2019’da Çin’in Xi’an şehrinden yola çıkıp, Bakü-Tiflis-Kars hattı üzerinden Türkiye’ye giren tren, Kars, Erzurum, Erzincan, Sivas, Kayseri, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Kocaeli ve İstanbul’dan geçerek, Kapıkule’den (Edirne) çıkış yaparak, Bulgaristan üzerinden rotasında devam edecek.

Çin’den Avrupa’ya kesintisiz giden ilk yük treni China Railway Express, 2 kıta, 10 ülke, 2 denizi aşarak, 11 bin 483 kilometrelik yolu 12 günde katedecek. Toplam uzunluğu 820 metre olan 42 konteyner yüklü vagonla hareket eden trenin,Konteyner yüklü 21 vagonu, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’na ait bir lokomotif, kalan kısımı da Çin’den yola çıkan lokomotif çekti.
Tarihi ipek yolunun Demir İpek yolu olarak yeniden canlandığı büyük proje, üzerinden geçtiği ülkeleri ekonomik bakımdan etkileyeceği açıkça görülüyor. Yükün, Bakü-Tiflis-Kars hattının ve Marmaray’ın kullanılarak orta koridor üzerinden taşınması, diğer koridorlara göre zaman ve enerji tasarrufu sağlayacak.

KÜRESEL TİCARET VE KÜLTÜRLER ARASI ETKİLEŞİM AÇISINDAN BÜYÜK PROJE

TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, China Railway Express’in Ankara Garı’ndan uğurlanmasının dünya demir yolları açısından milat olduğunu belirterek, “Doğudan batıya 10 ülkenin demir yolları üzerinden büyük bir iş birliğini hep birlikte başardık.” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın, Ankarada düzenlenen törende yaptığı açıklamada, ”Bu hat ile ülkemiz, Pekin’den Londra’ya uzanan orta koridorun ve Kazakistan’dan yine Türkiye’ye uzanan Demir İpek Yolu’nun en stratejik bağlantı noktası haline gelmiştir. Hem bölgesel hem de küresel ticaretin seyri açısından oldukça tarihi bir adım bu. Tam da bu nedenle, binlerce kilometre yol kateden bu trene, demiryolu taşımacılığında başlayan yeni dönemi simgelemesi hasebiyle hep birlikte gururla bakıyoruz. Elbette bu proje, ülkelere ticari kazanç sunmasının yanında toplumlar arası bağların güçlenmesine ve kültürler arası etkileşim hızlanmasını da büyük katkı sağlayacaktır.” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika