Dolar : Alış : 5.4037 / Satış : 5.4134
Euro : Alış : 6.1605 / Satış : 6.1716
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana12°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 1716 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Çatı Cumhurbaşkanı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu

16 Haziran 2014 - 502 kez okunmuş
Ana Sayfa » Manşet»Çatı Cumhurbaşkanı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu
Çatı Cumhurbaşkanı Adayı Ekmeleddin İhsanoğlu

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin ortaya attığı ”Çatı Aday” fikrinin gereği yapılarak Ekmeleddin İhsanoğlu Cumhurbaşkanı Adayı gösterildi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin fikir babalığını yaptığı ”Çatı Aday” formülü gereği MHP lideri, siyasi parti liderleri ve çeşitli çevrelerle görüşmeler yapmıştı. MHP lideri Bahçeli ve CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun bugünkü zirve toplantısından çatı aday olarak Ekmeleddin İhsanoğlu’nun belirlendiği öğrenildi.

 

 

Müslüman Türk Milletimizin devletine yakışır bir Cumhurbaşkanı adayı arayışı vardı. Recep Tayyip Erdoğan’ın karşısına abdestli namazlı dinini diyanetini bilen milli değerlere sadık bir aday özlemi vardı. İki büyük siyasi partinin bu konuda uzlaşması önemliydi. Bu uzlaşıya diğer siyasi partilerin destek vermesi bekleniyor. Bu durumda AKP’nin köşeye sıkışması gündeme bomba gibi düştü.

 

 

CUMHURBAŞKANI ADAYI EKMELEDDİN İHSANOĞLU’NUN ÖZGEÇMİŞİ

1943  Kahire’de doğumlu olan Ekmeleddin İhsanoğlu’nun bilim tarihi, Türk kültürü, İslam dünyası ve Batı dünyası ilişkileri ve Türk-Arap ilişkileri hakkında değişik dillerde çok sayıda kitap, makale ve tebliği var.

Ekmeleddin İhsanoğlu, Mısır Ayn Şems Üniversitesi Fen Fakültesi’nden mezun olduktan sonra El Ezher Üniversitesi’nde akademik hayata başladı. Ekmeleddin İhsanoğlu, Kahire Milli Kütüphanesi’nde ve Ayn Şems Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde Osmanlı kültürü ve edebiyatı ile ilgili araştırma ve eğitim çalışmaları yaptı. 1974’te Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nde doktorasını tamamladıktan sonra, İngiltere’de Exeter Üniversitesi’nde doktora sonrası çalışmalar yaptı.

İslam ve Batı kültürüyle haşir neşir olan Ekmeleddin İhsanoğlu, 1984 yılında profesör oldu. Ekmeleddin İhsanoğlu, İslâm Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’nin genel direktörlüğünün yanı sıra İ.Ü. Edebiyat Fakültesi Bilim Tarihi Bölümü ile Türk Bilim Tarihi Kurumu’nun başkanlığını ve İ.Ü. Bilim Tarihi Müze ve Dokümantasyon Merkezi müdürlüğü görevlerinde bulundu. UNESCO ve Harvard Üniversitesi’ndeki görevlerinin yanında millî ve uluslararası birçok bilim kurumunun üyesi olan İhsanoğlu, bilim ve eğitim tarihine katkı ve hizmetlerinden dolayı birçok ödül almıştır.

2005 yılında İslam Konferansı Örgütü Genel Sekreteri olan İhsanoğlu, örgütün seçimle göreve gelen ilk genel sekreteri ve ilk Türk genel sekreteri olma özelliklerini de taşıyor. İhsanoğlu, 2013 yılının sonunda görevini İyad Medeni’ye devretti. Devlet Üstün Hizmet Madalyası sahibi olan İhsanoğlu evli ve üç çocuk babasıdır.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika