Dolar : Alış : 5.7470 / Satış : 5.7573
Euro : Alış : 6.3352 / Satış : 6.3466
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana28°CSağanak Yağışlı

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 35 Kategoride 1953 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Büyük İsrail Projesi’nde Fransa’nın Adı İlk Defa Geçti

01 Kasım 2019 - 78 kez okunmuş
Ana Sayfa » GÜNCEL HABERLER»Büyük İsrail Projesi’nde Fransa’nın Adı İlk Defa Geçti
Büyük İsrail Projesi’nde Fransa’nın Adı İlk Defa Geçti

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bölgede PKK/YPG devleti kurulmasını engelleyerek Türkiye’nin büyük bir oyunu bozduğunu söyledi.

ABD’nin başını çektiği küresel güçler, Büyük Ortadoğu Projesi ile bölgedeki dört devletten koparılacak toprakların birleştirilmesiyle Büyük İsrail Devleti kurmayı bir asır önceden kafalarına koymuştu. Bu projede bugüne kadar ABD ve İsrail’in adı ön plana çıkıyordu. Bakan Çavuşoğlu’nun açıklamasıyla projenin ön plana çıkanı değişti mi?

TÜRKİYE İLK DEFA FRANSA’NIN İSMİNİ TELAFFUZ ETTİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu,”Biz büyük bir oyunu bozduk. Burada PKK/YPG devleti kurmak istiyorlardı. Bunun başını da Fransa ile İsrail çekiyordu. Çok açık konuşuyorum. Bugüne kadar hiçbirisinden ‘Yok hayır, böyle bir çaba içinde olmadık’ diyen de olmadı” dedi.
Bir asır önce Fransa, ülkemizin işgalinde kiminle birlik oldu? Ermeniler ile birlikte Anadolu’da katliamlar yaptı. PKK’nın kuruluşundan bu yana yönetici ve militanlarının çoğunluğu Ermeni ya da Ermeniden dönme değil mi? Evet. Fransa günümüzde bir asır önceki kankasının davasını güdüyor. İşin ilginç yanı ise eş zamanlı olarak ABD Temsilciler meclisi, sözde Ermeni soykırımı yasasını kabul etti. Yani terör devletini kurmak isteyenler ABD, İsrail ve Fransa’dır.

SAHADA VE MASADA GÜÇLÜ DİPLOMASI

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi Konferans Salonu’nda düzenlenen, İlk Ders ve 4. Uluslararası Türk-Alman Sempozyumu çerçevesinde, “Sahada ve Masada Güçlü Diplomasi” konulu ilk dersi verdi.

Harekatın meşruiyetini ve burada kalmalarını Rusya’nın kabul ettiğini aktaran Çavuşoğlu, “Rusya ile vardığımız mutabakatın özü şudur; Fırat Nehri’nden Irak sınırına kadar, 30 kilometre derinliğe kadar tüm PKK/YPG teröristleri çıkarılacak. 10 kilometrelik derinlikte birlikte devriye gezeceğiz, birlikte devriye faaliyetleri başladı. Teröristlerin 30 kilometre çıkarılmasında Kamışlı dahildir, oradan da çıkartılacak ama devriyede hariçtir. Çünkü başından beri burada zaten rejim var. Onlarla karşı karşıya gelmemek için” dedi.

Çavuşoğlu, ”Hem Münbiç’ten hem Tel Rıfat’tan YPG/PKK terör örgütleri çıkartılacak. Yani biz en az hasarla iki mutabakatla istediğimizi aldık. Sahada ve masada güçlü olabilirseniz bunları yapabilirsiniz. Harekatı yapmasaydık bunlar olmazdı. Sahada ve masada güçlü olacağız işin özet bu. Her zaman diplomasinden çözümden yanayız her zaman verdiğimiz söz tutarız, muhataplarımızdan da sözlerini tutmasını bekleriz.” dedi.

Bakan Çavuşoğlu, “Biz büyük bir oyunu bozduk. Burada YPG/PKK devleti kurmak istiyorlardı. Bunun başını da Fransa ile İsrail çekiyordu. Çok açık konuşuyorum. Bugüne kadar hiçbirisinden ‘Yok hayır, böyle bir çaba içinde olmadık’ diyen de olmadı” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika