Dolar : Alış : 5.4037 / Satış : 5.4134
Euro : Alış : 6.1605 / Satış : 6.1716
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana12°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 34 Kategoride 1716 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Başkan Sözlü; Aleviler Bu Ülkenin Birinci Sınıf Vatandaşıdır

09 Haziran 2014 - 153 kez okunmuş
Ana Sayfa » ADANA HABERLERİ»Başkan Sözlü; Aleviler Bu Ülkenin Birinci Sınıf Vatandaşıdır
Başkan Sözlü; Aleviler Bu Ülkenin Birinci Sınıf Vatandaşıdır

 

Alevi toplumu olarak toplumsal barıştan, Atatürk ilkelerinden ve Cumhuriyetten yana olduklarını açıklayan Murtaza Moroğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı olarak Hüseyin Sözlü’yü görmekten mutluluk duyduklarını belirtti.

 

Başkan Hüseyin Sözlü de, Alevi Kültür Derneği yöneticilerinin ziyaretinden ziyadesiyle memnun olduklarını ifade ederek, “Önemli bir topluluğu temsil eden sivil toplum teşkilatı olarak sizlerle birlikte bulunmak, yerel yönetici olarak bize güç verecektir. Seçilmiş olmamız halk desteğinin bu saatten sonra gerek olmadığı anlamına gelmez. Adana için samimi ve elzem bulduğumuz projeleri hayata geçirirken halkın desteğine daha çok ihtiyacımız var. Onların inandığı şeyleri, onları da inandırarak yapmak istiyoruz. O manada desteğiniz bizlere büyük güç verecek” dedi.

 

 

KENDİ İNSANIMIZ BU ÜLKENİN 1. SINIF VATANDAŞIDIR

Aleviliğin, Müslüman Türk idraki, anlayışı olduğunu kaydeden başkan Hüseyin Sözlü, şöyle devam etti: “Alevilik, Anadolu’da yaşadığımız İslam anlayışının uygulamasıdır, kendisidir. Ehlibeyt kültürünün yüksek olduğu bir ortamda yetiştim. Taşıdığım ismin sahibi İmam Hüseyin’dir. Babamın ismi Ali, dedemin ismi Hüseyin. Ceyhan’da Hasan Dede Türbesi’nin aşağısındaki ovada yaşayan, o iklimden etkilenen kültürle beslendik. Yanı başımızda da Alevi-Bektaşi kültürünün yoğun yaşandığı Kızıldere Köyü var. Alevi-Bektaşi kültürü noktasında hem Ehlibeyt muhabbeti hem de bizzat onlarla yakın yaşamış olmaktan dolayı kendini şanslı sayan birisiyim. Bu ülkede toplumsal manada geçmiş dönemlerde yaşanan sıkıntılar olmuştur. Bizim bu kültür dokusu içinde yaşamışlığımız, idrak etmişliğimiz, bizi o yaşanmış sıkıntılar içinde, o sıkıntının bir parçası haline getirmemiştir. O konuda şahsen geriye döndüğümde mahcup olacağımız şeyler yok çok şükür. İnşallah sizlerle de önemli hizmetleri birlikte yaparız. Camiaya hizmet etmek isterim. Bunu da demokratik kültürün bir gereği olarak görürüm. Bunu, siyaseten hizmet ettiğiniz kültürün desteğini almak istemekten ziyade, kendi insanımızı 1. sınıf vatandaş saymak ve onlara hizmet etmeyi, demokratik kültürün gereği olarak gördüğüm için yaparım. Bunun sonucunda da kimsenin size borçlanmayacağı bir anlayışla hizmet etmek bizim bakış açımıza göre doğru olandır.”

 

ATÜTÜRKÇÜÇÜLÜK VE CUMHURİYETÇİLİK ORTAK PAYDALARI YETERLİ

Türkiye’de yaşayan herkesin bu memleketin 1. sınıf vatandaşı olduğunu vurgulayan Başkan Hüseyin Sözlü, “Hepimiz bu memleketin 1. sınıf insanıyız. Atatürkçü, Cumhuriyetçi noktadaki samimiyetinizi de kimse sorgulayamaz. O ortak payda bizim için yeterlidir. Peygamberimiz Hz. Muhammed hepimiz için yüceler yücesidir. Cenab-ı Allah’a bağlılığımız hiç tartışılmaz. Bunu oraya buraya çektirmeden, kişiselleştirmeden, istismar etmeden, yücelterek yaşayan bir anlayışın temsilcileri olmak isteriz. Adana’yı kaynaştıran bir hizmet anlayışını öne çıkaracağız inşallah” diye konuştu.

 

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
TemaFabrika