Dolar : Alış : 5.6919 / Satış : 5.7021
Euro : Alış : 6.2979 / Satış : 6.3093
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana23°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 35 Kategoride 2002 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Barış Pınarı Harekatı Sonrası Ülkeler NATO’nun Varlığını Tartıştı

09 Kasım 2019 - 70 kez okunmuş
Ana Sayfa » GÜNCEL HABERLER»Barış Pınarı Harekatı Sonrası Ülkeler NATO’nun Varlığını Tartıştı
Barış Pınarı Harekatı Sonrası Ülkeler NATO’nun Varlığını Tartıştı

Barış Pınarı Harekatı’nı Türkiye’nin tek başına başarması, NATO üyesi ülkelerin kafasını karıştırırarak NATO’nun varlığının tartışılmasına neden oldu.

Türkiye 35 yıldır terörle mücadele ederken NATO’nun yardım etmesini istemişti. Barış Pınarı Harekatı’ndan önce de aynısını yapmıştı. NATO üyesi ülkeler, Türkiye’nin terörle mücadelesine bırakın yardım etmeyi hep karşısında oldular. Hatta PKK/YPG’ye tırlarla silah gönderdiler.

NATO’nun teröre karşı Türkiye’yi yalnız bırakması, Türkiye’nin kendi başının çaresine bakmasına neden oldu. Türkiye, çoğunluğunu kendi imkanlarıyla ürettiği silahlarla Barış Pınarı Harekatı’nı başlattı ve başardı. İşte bu başarı, NATO’nun kuruluş felsefesini yok etti ve NATO ülkeleri günümüzde NATO’nun varlığını tartışmaya başladı. Türkiye ve Müslüman Türk milletimiz de, NATO’nun varlığını tartışırken, NATO’ya üye olmanın Türkiye’ye katkısı olmadığı düşüncesi hakim olmaya başladı. Ya NATO üyesi ülkeler ne diyor?

FRANSA’NIN AÇIKLAMASI : NATO ÖLDÜ MÜ?

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti. Türkiye, tek başına Harekat yapıyor. ABD, Suriye’den askerini çekiyor. ABD ile NATO müttefikleri arasında stratejik karar alma süreçlerinde hiçbir şekilde koordinasyon yok. ” dedi. Macron, PKK/YPG sanki NATO üyesiymiş gibi” ABD’nin PKK/YPG’yi yalnız bırakması NATO’yu zayıflattı” deyiverdi.

Macron, NATO Antlaşması’nın bir üyeye yapılan saldırıyı tüm üyelere yapılmış sayan ve kolektif savunma öngören 5’inci maddesine inancının sürüp sürmediği sorusuna ise, “Bilmiyorum” diyerek, “Ama 5’inci madde yarın ne ifade edecek? Eğer Beşar Esad rejimi Türkiye’ye misilleme yapmaya kalkarsa buna dahil olacak mıyız? Bu kritik bir soru. Türkiye’yi NATO’dan dışlamak çıkarımıza değil ama belki de NATO’yu yeniden gözden geçirmeliyiz” dedi.

ALMANYA VE RUSYA’NIN AÇIKLAMASI

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü’nün (NATO) “beyin ölümünün” gerçekleştiğini söyledi, Almanya Başbakanı Angela Merkel Macron’a katılmadığını açıkladı.
Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, Macron’un sözleri hakkında, “İyi ifade edilmiş. Gerçekliğe uygun ve meselenin özüne inen sözler. NATO’nun mevcut durumunun doğru tanımlaması” dedi.

ABD’NİN AÇIKLAMASI

Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşti” sözlerine katılmadığını belirten ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, 70 yılın ardından NATO’nun büyümesi ve değişmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Eğer uluslar NATO’nun ihtiyaç duyduğu kaynakları sağlamadan, sözlerini tutmadan NATO’nun savunma faydalarından yararlanabileceğini düşünürse, NATO etkisizleşebilir veya NATO’nun devri kapanabilir” dedi.

HOLLANDA’NIN AÇIKLAMASI

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, “Türkiyesiz bir NATO’yu düşünemiyorum. Türkiye’nin ittifakı NATO’nun işleyişi için çok önemli. Bir NATO üyesini korumak için Türkiye’ye çok ihtiyacımız var. Onlar bizim doğu tarafımız. NATO, Türkiye’nin de sayesinde dünya tarihinin en güçlü ve başarılı askeri birliğidir. Aynı zamanda NATO’nun dağılmasını önlemek gerekir ve Avrupa Birliği’nin (AB) tek başına kendini koruyamayacağı gerçeğini bilmemiz lazım.” dedi.
Hollanda Başbakanı Mark Rutte, DEAŞ’lıların herkesin ortak bir sorunu olduğunu belirterek, “Türkiye bulunduğu coğrafi bölgeden dolayı hem Suriyeli mülteci akını hem de DEAŞ konusunda onları doğrudan ilgilendirdiği için çok fazla sıkıntı çekiyor. Bu tür sorunların çözülmesi için Türkiye ile daha önceleri çok kez masaya oturduk.” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika