Dolar : Alış : 5.9288 / Satış : 5.9394
Euro : Alış : 6.5473 / Satış : 6.5591
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana16°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 35 Kategoride 2525 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Bahçeli: ABD Suçlu Arıyorsa Pensilvanya’ya Bakmalıdır

12 Ocak 2020 - 29 kez okunmuş
Ana Sayfa » GÜNCEL HABERLER»Bahçeli: ABD Suçlu Arıyorsa Pensilvanya’ya Bakmalıdır
Bahçeli: ABD Suçlu Arıyorsa Pensilvanya’ya Bakmalıdır

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ABD Başkanı Trump’ın suçlu arıyorsa Pensilvanya’ya bakması gerektiğini söyledi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP Genel Merkezi tarafından Ankara Meyra Otel’de düzenlenen Merkez Yönetim Kurulu, Merkez Disiplin Kurulu, Milletvekilleri ve İl Başkanları istişare toplantısında yaptığı konuşmada, Süleymani’nin öldürülmesine atıfta bulunarak, ABD Başkanı Trump’ın suçlu arıyorsa Pensilvanya’ya bakması gerektiğini söyledi.

ADI KONULMAMIŞ BİR SAVAŞ İKLİMİ ORTAMI DEVAM EDİYOR

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, MHP’nin Ankara kampının kapanış oturumunda yaptığı konuşmada, ”Dünya soğuk savaş döneminden çıkmıştır. Ancak sıcak savaş şartları devam etmektedir. Adı konulmamış bir savaş iklimi ortamı devam etmektedir. Sınırlarımıza paralel şekilde kurulmak istenen terör koridoru küresel Türk düşmanlığının sahne almasından başka bir şey değildir. Masumların kanı üzerinden kahredici senaryolar tedavüle sokulmak istenmiştir. Orta doğu ateş altından işgal altındadır. Binlerce kilometre uzaktan gelip bölgemizde silah ve zor kullanan ülkelerin cüretkarlığıdır. Irak’tan kendimizi soyutlamamız mümkün değildir. Libya’ya sırtımızı çevirmek, İran’a mesafeli durmak akıl karı olmadığı gibi mantıklı bir tercih de sayılamayacaktır.” dedi.

KOMŞU ÜLKELERDEKİ KAOTİK DURUMA TÜRKİYE ONAY VERMEZ

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ”Gönül köprüsü kurduğumuz komşu halkların huzursuzluğu elbette Türk milletine sirayet edecektir. Ankara’nın güvenliği Şam’dan Mogadişu’dan Tahran’dan Sana’dan başlar. Komşu ülkelerdeki kanlı ve kaotik manzara Türkiye’nin onay vermeyeceği çıkmazlardır. On yıllardır ağlarını ören emperyalist husumetin hedefinde Türkiye ve büyük Türk milleti vardır. İran, Irak, Suriye ve Libya’nın toprak bütünlüğüne saygı duymak destek vermek Türk dış politikasının temeli ana stratejisi olmalıdır. Eğer engel olunmazsa komşu coğrafyalardaki çözülmelerin dayanacağı son sınır bilinmelidir ki Türkiye’dir. Muhalefet yapmayı Türkiye’ye muhaliflikle ve yabancılara muhbirlikle karıştıranların rotalarını kaybettiği ortadır. Türkiye ön almalı öncü olmalıdır. Çağın akışına milli perspektiften bakarak gelişmelere müdahil vasfını göstermelidir.” dedi.

SÜLEYMANİ’NİN ÖLDÜRÜLMESİ BÖLGESEL GERİLİMİ ZİRVEYE ÇIKARDI

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ”Irak’ın 2003’teki işgalinden sonra 1 buçuk milyon Müslüman katledildi. Büyük bir küresel mirasın meşalesi söndürüldü. Türkiye’nin Irak’ın siyasi istikrarına ulaşması konusunda alması gereken sorumlulukları vardır ve olmalıdır. İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin öldürülmesi bölgesel gerilimi zirveye taşımıştır. Trump’ın barış içinde yaşamaya hazırız vurgusu, İran yönetiminin temkinli açıklamaları krizi yönetilebilir seviyede tutmuştur. ABD İran arasındaki itiş kakış dengelenmiş ve denetim altına alınmıştır. Pek çok senaryo konuşulmuş akılları bulandırmışladır. Türkiye’nin bu suikast karşısında almış olduğu pozisyon hiç kuşku yok ki çok dengelidir. TBMM’nin Libya tezkeresini kabul edip Türk askerinin Trablus yoluna düştüğü, İdlib’teki sancının şiddetlendiği terör örgütü PKK’nın Rakka- Erbil bağlantısını kurması için mesafe aldığı bir dönemde bir süreçte Kasım Süleymani saldırısı son derece manidar ve kuşkuludur.” dedi.

ABD BAŞKANI TRUMP SUÇLU ARIYORSA PENSİLVANYA’YA BAKMALIDIR

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ”Irak fiilen bölünmüş cephelenmiştir. Birlikte yaşama arzusuna ölümcül darbeler vurulmuştur. Süleymani madem suçluydu bir suçlunun nasıl yargılanacağı temel hukuk bilgisine sahip herkesin bildiği bir husustur. Ölmesi gerek demek eşkıyalıktır, barbarlığın ta kendisidir. Bir ülke suçlu gördüğü devlet görevlisine saldırırsa adalet ve hukuk rafa kalkar orman kanunları geçerli olur. Bu ilkesel ve insan hakları kırılmasıdır. Türkiye’nin bu süreçte öncü girişimleriyle gerginliğin azaltılmasına destek vermesi takdire şayan bir durumdur. ABD Başkanı Trump suçlu arıyorsa Pensilvanya’ya bakmalıdır. 251 vatan evladının şehadetinden sorumlu olan bir caninin kollanması hangi insani değere sığacaktır. FETÖ’cülük suç, örgüt elebaşı Gülen suçlu değilse bu durumda suç ve suçlunun tanımı nasıl yapılacaktır. DEAŞ liderini öldürenler PKK’nın YPG’nin liderlerini de öldürsünler kimse aklımızla alay etmesin. İran’ın gerek Irak gerek Suriye ve gerek Bahreyn’de siyasi planlar yaptığı aşikardır. ABD-İran arasındaki gelgitlerin Irak’taki siyasi tansiyonun yönünü belirlemektedir.” dedi.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika