Dolar : Alış : 5.7665 / Satış : 5.7769
Euro : Alış : 6.3586 / Satış : 6.3701
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana29°CAz Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 35 Kategoride 1932 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ABD’nin Türkiye’ye Yaptırımının Ardındaki Gerçek

16 Ekim 2019 - 74 kez okunmuş
Ana Sayfa » GÜNCEL HABERLER»ABD’nin Türkiye’ye Yaptırımının Ardındaki Gerçek
ABD’nin Türkiye’ye Yaptırımının Ardındaki Gerçek

ABD’nin Türkiye’den üç bakana ve iki bakanlığa Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı’ndan dolayı yaptırım getirdiği ve Başkan Trump’ın Türkiye’ye karşı yaptırım kararnamesini imzaladığı açıklandı.

ABD’nin açıkladığı bakanlara ve bakanlıklara karşı yaptırım kararı hiç bir şekilde kabul edilemez. Ancak İçişleri ve Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlıklarının yaptırım listesinde oluşunun ardındaki gerçeğin herşeyi açıkladığı ifade ediliyor.

YAPTIRIMDA NELER VAR?

Yaptırım kararnamesine göre ABD Ticaret Bakanlığı tarafından Türkiye ile 100 milyar dolarlık ticaret anlaşması yapılması için yürütülen müzakereler derhal durdurulacak. ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yaptırım listesine alındığını açıkladı. Milli Savunma Bakanlığı ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı da yaptırım uygulanacak bakanlıklar arasında olduğu görüldü.

YAPTIRIM LİSTESİNİN MANTIĞI NE?

Yaptırımın hiç bir şekilde mantığı yok ama askeri bir harekattan dolayı uygulanacak olması Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın neden o listede olduğu ABD mantığına göre belki anlaşılıyor. Ama Enerji Bakanı Fatih Dönmez ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun neden yaptırım listesinde olduğunu anlayan var mı?

İÇİŞLERİ BAKANLIĞI’NA NEDEN YAPTIRIM VAR?

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun , bugüne kadar ülkemiz içerisindeki terör örgütleriyle başarılı bir şekilde mücadele etmesi ABD’nin hazmedemediği bir olgudur. Bu yüzden, İçişleri Bakanlığı yaptırım listesinde değil ama Bakan Soylu kişisel olarak yaptırım listesinde var.

ENERJİ BAKANLIĞI’NA NEDEN YAPTIRIM VAR?

ABD’nin askeri bir harekattan dolayı Türkiye’ye yaptırım kararı uygulanması kararı aldığı düşünüldüğünde, Enerji Bakanı Fatih Dönmez yaptırım listesinde yer almasının anlamı nedir?.
Türkiye’nin Akdeniz’de doğalgaz aranması için dört adet sondaj gemisinin faaliyet gösterdiği bir ortamda, ABD’nin Enerji konusunda yaptırım kararı alması, ABD’nin de bu bölgede hesabı olan bütün ülkelerin de asıl niyetinin deşifre olması anlamına geliyor.

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki hem kendi hem KKTC’nin haklarını korumak adına sürdürdüğü kararlı fiili durum, elbette buradaki haklarından her iki ülkeyi de mahrum etmek isteyen ülkeleri rahatsız ediyor. Bu coğrafyadan uzak tutmak için Türkiye’ye her tür ekonomik-siyasi-terör-diplomatik silahla sistematik olarak saldırıyorlar. Türkiye’nin, son dönemde yeni petrol arama tekniklerini kullanmaya başlaması da ABD’yi rahatsız ediyor.

Ayrıca, ABD’nin Münbiç’ten çekilerek bölgeyi Rusya kontrolündeki Esed güçlerine teslim edecek olması da bölgedeki Enerji politikalarıyla yakından ilgili olduğu düşünülüyor. Türkiye’nin böylece durdurulması planlanmış olabilir.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika