Dolar : Alış : 5.6919 / Satış : 5.7021
Euro : Alış : 6.2979 / Satış : 6.3093
HAVA DURUMU
hava durumu

Adana23°CParçalı Bulutlu

- Hoşgeldiniz - Sitemizde 35 Kategoride 2002 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

ABD Terör Örgütünü Korumak İçin Karar Aldı

30 Ekim 2019 - 83 kez okunmuş
Ana Sayfa » GÜNCEL HABERLER»ABD Terör Örgütünü Korumak İçin Karar Aldı
ABD Terör Örgütünü Korumak İçin Karar Aldı

Sözde Ermeni soykırımını tanıyan ve Türkiye’ye yaptırım uygulanmasını öngören yasanın ABD Temsilciler Meclisi’nde onaylanmasına Türkiye tepki gösterdi.

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, ABD Temsilciler Meclisi’nde Barış Pınarı Harekatı gerekçe gösterilerek Türkiye’ye yaptırım uygulanmasına ilişkin yasa tasarısının ve 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanıyan yasa tasarısının kabul edilmesine tepki göstererek,“Terör örgütünü korumak için NATO müttefikine yaptırım uygulamaya kalkmak ancak ve ancak stratejik bir vizyonsuzluk ve sahadaki gerçeklerden kopuş olarak tanımlanabilir.” dedi.

Barış Pınarı Harekatı esnasında varılan mutabakat sonrası “Yaptırım uygulamayacağız” diyen ABD’de Temsilciler Meclisi, Türkiye’ye yaptırım uygulamayı öngören yasa tasarısını onaylamasına tepki gösteren Fahrettin Altun, “ABD Temsilciler Meclisi’nin Türkiye’ye yaptırım uygulamakla tehdit eden yasa tasarısı stratejik müttefiklik ruhuna doğrudan ters düşmektedir. Tasarının, ABD yönetimi ile Türkiye’nin 100 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmayı hedeflediği bir zamana denk gelmesi, ABD hükümetinin bir politikasının da ihlalidir. Terör örgütünü korumak için NATO müttefikine yaptırım uygulamaya kalkmak ancak ve ancak stratejik bir vizyonsuzluk ve sahadaki gerçeklerden kopuş olarak tanımlanabilir. Bu yasa tasarısı, Türkiye’nin terör örgütleriyle mücadele etmedeki kararlılığını engelleyemez, yalnızca ikili ilişkilerimizin geleceğini tehdit altına alır ve bu ilişkilere zarar verir. İlişkilerimize zarar vermeye yönelik bu girişimlerin, mevcut ikili iş birliğimizin birçok alanında uzun vadede zararlı sonuçları olacaktır. Bütün uluslararası platformlarda meşru güvenlik endişelerimizi dile getirmeye, uluslararası güvenlik ve bölgemizde barış için terörün bütün türleriyle mücadele etmeye devam edeceğiz.” dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI ABD’Yİ KINADI

Türkiye’ye yönelik yaptırım kararını öngören yasa tasarısının ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmesi, Dışişleri Bakanlığı tarafından kınandı. Dışişleri Bakanlığı, “Barış Pınarı Harekatımız gerekçe gösterilerek ülkemize yaptırım uygulanmasını öngören bir yasa tasarısının ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmesini şiddetle kınıyoruz” dedi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Üst düzey yetkililerimizi ve Silahlı Kuvvetlerimizi hedef alan bu tasarı, NATO çatısı altında sürdürülen Müttefiklik ilişkilerimizin ruhuyla bağdaşmadığı gibi ABD Yönetimi’yle 17 Ekim tarihinde Suriye konusunda varılan mutabakata da aykırıdır.

Son günlerde Müttefik bir ülke ile terör örgütü arasındaki farkı dahi göz ardı eden söylem ve eylemleriyle, terörist bir şahsı meşrulaştırma gafletinde bulunan ABD yetkililerinin, tek taraflı yaptırım tehditleriyle bir yere varamayacaklarını görmeleri gerekmektedir.ABD Kongresi’ni, ilişkilerimizin özüyle ilgili olmayan meseleleri iç siyaset malzemesi yapmaya son vermeye, Müttefiklik ve ortaklık ilişkilerimize yakışır şekilde hareket etmeye ve ABD Yönetimini de ilişkilerimize daha fazla zarar verebilecek adımların önlenmesi için gerekli tedbirleri almaya davet ediyoruz” ifadeleri yer aldı.

ERMENİ SOYKIRIMI İDDİALARI UTANÇ VERİCİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, sözde Ermeni Soykırımı iddialarını tanıyan karar tasarısının ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmesine çok sert tepki gösterdi. Çavuşoğlu alınan skandal kararı “utanç verici” olarak nitelendirdi.

ABD Temsilciler Meclisi’nde, Ermeni Soykırımı karar tasarısını nihai oylamaya götüren usul oylaması 11’e karşı 405 oyla kabul edildi. Usul oylamasına Demokratlar destek verirken Cumhuriyetçiler karşı çıktı.

Sözde Ermeni Soykırımı iddialarını tanıyan karar tasarısının ABD Temsilciler Meclisi’nde kabul edilmesine Türkiye’den ilk tepki geldi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, skandal karar için “Utanç verici” diyerek ABD’li vekilleri eleştirdi. Çavuşoğlu, kabul edilen Ermeni soykırımı yasa tasarısını “Sıfır ve hükümsüz” olarak niteledi.

Öte yandan, Dışişleri Bakanlığı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada, “ABD Temsilciler Meclisi’nce bugün kabul edilen (Ermeni iddiaların ilişkin) kararı reddediyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Facebook Hesabınızla Yorum Yapabilirsiniz

YORUMLAR

İsminiz

 

E-Posta Adresiniz

Yorumunuz

TemaFabrika